Aranyfácán tartása kezdőknek és haladóknak

Az aranyfácán klasszikus díszfácán, amelyet két évszázada honosítottak meg Európában. A papagájokkal vetekedő tarkaságú aranyfácán a legjobb "tanulómadár", aki a kezdő madárbaráttal megismerteti a díszmadár-tartás csodáit!

Aranyfácán mint díszmadár.

3_original.jpg

A hazai madárgyűjteményekben díszfácánként egyre több fácánfaj jelenik meg. Ezek közül legismertebb az örök klasszikusnak számító aranyfácán (Chrysdophus pictus). Amely családfáját tekintve - a gyémántfácánokkal egyetemben - a gallérosfácánok nemzetségét képviseli. Származási helye Kína, ahonnan az első példányokat több mint 200 éve hozták be Európába.

letoltes.jpg

                               Az aranyfácán szerény jószág

2_original.jpg

 

Tartási igényük szerény, tenyésztésük nem igényel különösebb szakértelmet, így Magyarországon is sikerrel szaporították az 1800-as évek elejétől. Színhasadás révén rövidesen megjelent az aranyfácán sárga színváltozata, majd az utóbbi évtizedekben egyre több tenyészetben láthatjuk sötéttorkú, vagy ahogy idehaza nevezik, fekete színváltozatát. Utóbbi mutáció kakasa árnyalataiban sötétebb az eredeti vadalaknál, torkán jellegzetes sötétzöld pikkelyekkel. Az aranyfácán tyúk csokoládébarna, színe (fekete csibéinek színezetével együtt) az ún. angolzöld fácánokra hasonlít.

4_original.jpg

       Az aranyfácán tenyésztése nem igényel különösebb szakértelmet

 images.jpg

                 Az aranyfácán beszerzésekor elkél a szekértői szem

Nem árt, ha a tenyészmadarak beszerzésekor szakértő segítségét kérjük, mivel meglehetősen elterjedtek az aranyfácánok gyémántfácánokkal keresztezett hibridjei, amelyek tenyésztői szempontból nem képviselnek értéket. Elhelyezésükhöz már egy 4m2-es terület is megfelelő, amelynek van egy tetővel fedett kifutó része is. A ragadozók, verebek távoltartása érdekében ajánlott a 25-30 cm mély beton vagy lemezlábazat elkészítése, annak lefedésére pedig 2-2,5 cm-nél nem nagyobb lyukbőségű drótháló. Legjobb, ha homokborítású a röpde aljzata. Mivel éjszakára felgallyaznak, így a fedett rész alatt egy ülőrudat is helyezzünk el. Az aranyfácán a reszelt káposztát is elcsipegeti

 6_original.jpg

Mit eszik az aranyfácán? Alaptakarmányuk kukorica, búza, napraforgó keveréke, kiegészítve némi aprómaggal (köles és cirokfélék), változatossá téve egy kevés pulykatáppal. Az aranyfácánok zöld- és ún. lágyeleséget főként a költési (március-június) és vedlési (augusztus) időszakban igényelnek, de kis mennyiségű szezonális gyümölcsöt, lárvákat, telente pedig némi reszelt káposztát szívesen fogadnak.

                                    Tyúk + kakas = kiscsibe?

images_1.jpg

A fácánok tenyésztéséhez költőládát is használhatunk, de szívesen letojnak bokrok, vagy a volier oldalához támasztott búvóhelyszerű falemez, nádszövet alá is. Amennyiben egy tyúkot tartunk egy kakassal, úgy általában gond nélkül kiköltenek, felnevelnek egy 12-15 csibéből álló fészekaljat, de ha több tyúk van együtt, úgy a rivalizálás miatt jobb, ha kotlóssal, vagy mesterségesen költetjük ki a csibéket.

 5_original.jpg

                           Az aranyfácán tyúk csokoládébarna

A fácáncsibék felnevelése Felnevelésükhöz ma már kiváló minőségű fácán, vagy pulyka indítótápokat lehet kapni, amihez az első héten nem is kell semmilyen más kiegészítő. Később tojásos, túrós lágyeleséget, kevés aprított zöldeleséget (pl. pitypanglevél, pázsitfű) adjunk nekik, majd 2 hetes kortól fokozatosan szoktassuk a csibéket a felnőttek eleségéhez. Mi az első 3 napban kamillateával itatjuk őket, majd pár napig folyamatosan, később hetente két napig tejsavbaktérium készítményes (Laktiferm) ivóvizet kapnak. Nagyban megkönnyíti feladatunkat, ha a szülők mellett keltek a csibék, mivel a mesterségesen nevelkedettek fokozottan igénylik gyámolításunkat. A szabadba való kiszoktatásuk folyamatosan történjen, egy infralámpa, reflektorizzó melege legalább 3-4 hetes korukig pótolja a kotlós szárnyainak védelmét.

4_original.jpg

Aranyfácán kakas Árulkodó pillantások A növendék aranyfácánok ivara másfél-két hónapos korban a szem íriszének színéből (tojó barna, kakas sárga) jól megállapítható. Ivarérettségüket már a következő év tavaszán elérik, bár a kakaskák színezete ekkor még a tyúkokéhoz nagyban hasonló, néhány színes tolltól eltekintve. Teljes színpompájukat másfél évesen, a nyári vedlést követően érik el. Az aranyfácán szemszíne elárulja a nemét.

images_2.jpg

                                       És végül egy jó tanács

Az "uniós szabadság" adta lehetőségeknek köszönhetően egyre több érdekes, értékes fácánféléhez tudunk hozzájutni. Nem érdemes mindjárt ritka és drága fajokkal kezdeni a fácántartást, mivel ezek tartása sok esetben komoly kihívás még a gyakorlott, sok problémával találkozott tenyésztőnek is. Aki nem akarja, hogy a megoldhatatlannak tűnő nehézségek, megfelelő megelőzés híján, kezelhetetlen betegségek vegyék el kedvét ettől a szép hobbitól, az járja végig a "szamárlétra" fokait, amihez legalkalmasabb "tanulómadár" a színeiben papagájokkal vetekedő aranyfácán.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 3
Heti: 13
Havi: 102
Össz.: 55 653

Látogatottság növelés
Oldal: Aranyfácán mint díszmadár
Aranyfácán tartása kezdőknek és haladóknak - © 2008 - 2024 - aranyfacan.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »